Peki, müşterinizi nasıl anlıyoruz?

Müşterilerinizin hayatlarına dahil olarak onları tanıyor ve deneyimlerini gözlemliyoruz. Elde ettiğimiz verilerle çıktılar oluşturuyor ve aksiyonlara dönüştürüyoruz. 
gözlem
01

BİZ HER YERDEYİZ!

Müşterileriniz neredeyse biz oradayız! Onlarla beraber yaşıyor, dijital platformlarda neler konuştuklarını inceliyor, nerede sorun yaşadıklarını, neyi daha çok beğendiklerini, neyi istemediklerini, ihtiyaçlarını ortaya çıkarıyoruz.
02

HEDEF KİTLENİZİ ANLIYORUZ!

Yaptığımız derinlemesine görüşmeler ile projenin odak konusuyla ilgili (örneğin; kullanım, davranışlar ve alışkanlıklar) birebir ve yüz yüze oturumlar ile tutum ve davranışları topluyoruz.

Bağlamsal görüşmelerle son kullanıcının kendi ortamında gerçekleştirilen bir konu çerçevesinde kullanıcının davranışları ve tutumları hakkında verilere ulaşıyoruz.
görüşme-kullanıcı-deneyimi-ux
shadowing
03

GERÇEK AKSİYONLARI
GÖZLEMLİYORUZ!

Araştırmacılarımızın kullanıcıya eşlik ederek, ürünü veya hizmeti doğal ortamlarında nasıl kullandıklarını gözlemleyerek, müdahale etmeden gerçek aksiyonları hakkında veriler topluyoruz.
04

GÜNLÜK HAYATA DAHİL
OLUYORUZ!

Kullanıcı davranışları, faaliyetleri ve belli zaman içindeki deneyimler hakkında nitel veriler topluyoruz.

Kimler Ürününü Daha İyi Hale Getirdi?

Siz de Ürününüzü Daha İyi Hale Getirmek İster Misiniz?
Evet, İsterim!

İyi bir kullanıcı deneyimi devamlılık gerektirir. Devamlılığı kullanıcı deneyimi çıktılarımızla gerçekleştirin.

15
#
Persona
Persona, ürününüzü kullanacak olan kullanıcıların profillerini tanımlamanızı sağlayan faydalı bir aracımızdır. Ürününüzün hedef kullanıcısının kurgusal, ancak gerçekçi bir açıklaması olan Persona, gerçek bir canlı insan yerine bir arketiptir, ancak personaları gerçek insanların özellikleri ile tanımlarız.
KULLANICINI TANI VE ANLA 
persona
13
#
Customer Journey Map
Kullanıcıların ürününüzü kullanırken geçtiği aşamalarda karşılaştığı sorunları, beklentilerini ve düşüncelerini anlatan kullanım hikayelerini görselleştirerek Müşteri Yolculuğu Haritaları oluşturuyoruz. Araştırma sonuçlarını analiz ettikten sonra her bir kullanıcı karakterinin sürecini hikayeleştiriyor, harita oluşturuyor ve görselleştirerek sunuyoruz.
DENEYİMİ HARİTALAŞTIRIYORUZ
deneyim
20
#
Mental Model
Ürününüzle ilgili yaptığımız kullanıcı görüşmelerinin ardından, tüm ses kayıtlarını tekrardan dinleyerek her cümleyi analiz ediyor ve bu cümleleri tasarıma yön verecek bulgular haline getiriyoruz. Ortaya çıkan bulguları yeni tasarım sürecinde yol gösterici olarak, kullanıcının deneyim yolculuğu akışında gerekli görülen fonksiyonlar listesine dönüştürüyoruz.
YOL HARİTASINI OLUŞTURUYORUZ
mental-map
Bizimle Birlikte Projeler Yapmak İster Misiniz?
Projelerinizi geliştirmek ve hedeflerinize ulaşmanız konusunda size yardımcı ol
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.

Tüm Sorularınıza Cevap Oluyoruz

Eğer neye ihtiyacınız olduğunu veya probleminizi biliyorsanız, size hangi servislerimizle yardımcı olabileceğimizi aşağıda görebilirsiniz. Eğer ihtiyacınızdan tam olarak emin değilseniz de lütfen bir e-mail atın, gelip ihtiyacınızı beraber tanımlayalım.

"Mevcut ürünümü daha iyi hale getirmek istiyorum"

Bazı müşterilerinizden olumsuz dönüşler alıyorsunuz, müşterilerinizin memnuniyetsizliklerini görüyorsunuz. Ürününüz ile ilgili bir şeylerin ters gidebileceğine dair şüpheleriniz var. Rakiplerinizin önüne geçmek için ürününüzü nasıl daha iyi hale getirebiliriz hemen bakalım.
#
User Research
#
Experience Design
#
Coding
Müşterilerinizin neden sizin markanız yerine rakipleri tercih ettiğini, ne gibi ihtiyaçları olduğunu, ihtiyaçlarının doğru çözümlerinin neler olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.

"Müşterimi anlamak istiyorum."

Müşterilerinizin ne gibi ihtiyaçları olduğunu, öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.
#
User Research
#
Experience Design
#
Coding
Müşterilerinizin neden sizin markanız yerine rakipleri tercih ettiğini, ne gibi ihtiyaçları olduğunu, ihtiyaçlarının doğru çözümlerinin neler olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.

"Yepyeni bir ürün yapmak istiyorum."

Yepyeni bir deneyim mi tasarlamak istiyorsunuz? Ürünün sahip olması gereken özellikleri öğrenmek, müşterilerinizin ihtiyacı ile ürününüzü buluşturmak, doğru stratejiler geliştirmek için yol haritanız nasıl olmalı hemen yardımcı olalım.

"Bir inovasyon üretmek istiyorum."

Yepyeni bir inovasyon ile pazar içerisinde yeni bir konuma geçmek, rakiplerinizin bir adım ötesine sıçramak ister misiniz? Hemen IoX Digital ve inovasyonlarına göz atın.