Yeni bir ürün tasarlama süreci nasıl olur?

Yeni bir ürün tasarlamak üzere çıktığımız yolculuk, proje hedeflerinin belirlenmesi ve karşılıklı mutabakatı ile başlıyor.

Tasarım bir süreçtir.

Nasıl başlar?
Nasıl araştıyoruz?
Akış nasıl oluşturulur?
Nasıl emin oluyoruz?
Nasıl sonlanıyor?
Sizi ve kullanıcılarınızı anlıyoruz.
Hedeflenen kullanıcılar, müşteriler veya çalışanların ihtiyaç ve problemlerine yönelik araştırmalar ve testler ile ilerler.
Dünya trendleri ve teknoloji ile destekliyoruz.
Yapılan araştırma ve testlerin analizi sonucunda elde edilen veriler, trendler ve dünyadan benchmarklar ışığında ürünün /hizmetin deneyim stratejisi, bilgi mimarisi ve kullanıcı akışının oluşturulması ile devam ediyor.
Wireframe ve UI Tasarım oluşturuyoruz.
Deneyimin ve etkileşimlerin nasıl gerçekleşeceğini gösteren mimari iskeleti hazırlıyor ve bu iskelete ruh verecek duygusal tasarım bileşenlerinin eklenmesiyle, kullanıcıyla etkileşime geçecek arayüz tasarımlarını oluşturuyoruz.
Prototip ve test yapıyoruz.
Bu tasarımları hedef kullanıcılarla tekrar test edip son rötuşları yapıyor ve doğru deneyim yolculuğundaki ilk varış noktasına erişmiş oluyoruz.
Yazılım ve optimizasyon ile devam ediyoruz.
Yolculuk, tasarlanan arayüzün kodlanması, yeni fonksiyonların keşfi ve uygulanması, deneyim verimliliğinin devamı için sürekli test ve optimizasyon ile devam ediyor.

Sizi sürece dahil edelim, adımlarımızı daha detaylı anlatalım.

ARAŞTIRMA

Sizi ve kullanıcılarınızı anlıyoruz.

Müşterilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda mevcut durum, ihtiyaç ve hedefleri anlıyoruz. Bu ihtiyaç ve hedefler doğrultusunda alınan brief ile bir strateji geliştiriyoruz. Projeye konu olacak alanlar, fonksiyonlar ve ürünlerin belirlenmesinin ardından kullanılacak metodolojiye karar veriyoruz.

Bu sayede teklifin içeriği, proje planı, takvimi ve bütçesini oluşturuyoruz. Teklifin onaylanmasını takiben sözleşme imzalanıyor ve projeye ekip ataması yapıyoruz.
Araştırma sürecinin sonucunda hedef kitlenizin ihtiyaçlarını, motivasyonlarını, bariyerlerini analiz ediyoruz. Tüm bu bulguların ışığında stratejimizi belirliyor yani çözüm yolunu inşaa ediyoruz.

Belirlenen stratejiler doğrultusunda uygulanan araştırma ve analiz tekniklerini raporluyor, mevcut durumun panaromasını çıkartıyoruz. İyileştirmeler için çözüm önerileri sunulur.

Dünya trendleri ve teknoloji ile destekliyoruz.

Tasarım sürecine kullanıcılarınızı anlayarak yani sürece ürünün hedef kitlesini dahil edip, doğru araştırma tekniklerini kullanarak başlıyoruz.

Dünyada neler olduğuna bakıyor ve strateji oluşturuyoruz. Kullanıcılarınızla beraber yaşıyor, dijital platformlarda neler konuştuklarını inceliyoruz, nerede sorun yaşadıklarını, neyi daha çok beğendiklerini, neyi istemediklerini, ihtiyaçlarını ortaya çıkarıyoruz. Sahaya iniyor ve benchmark yapıyoruz.
Araştırma sürecinin sonucunda hedef kitlenizin ihtiyaçlarını, motivasyonlarını, bariyerlerini analiz ediyoruz. Tüm bu bulguların ışığında stratejimizi belirliyor, çözüm yolunu inşaa ediyoruz.

Belirlenen stratejiler doğrultusunda uygulanan araştırma ve analiz tekniklerini raporlayıp, mevcut durumun panaromasını çıkartıyoruz. İyileştirmeler için çözüm önerileri sunuyoruz.

TASARIM

Wireframe ve UI tasarım oluşturuyoruz.

Tasarım sürecine devam ederken estetik kararları hızlıca vererek başlamıyoruz. Önce akışları ve iskeletleri tasarlıyor sonra görsel dünyayı ekliyoruz. Araştırma aşamasında elde edilen veriler ve iç görüleri tasarım kararlarına dönüştürüyoruz.

Prototip ve test yapıyoruz.


Tasarım kararlarının bir prototipini hayata geçirip onu sürecin en başında dahil ettiğimiz kullanıcılarla test ediyor ve fikirlerimizin gerçekte hayata geçme sürecinde karşılaşacakları tepkileri önceden tahmin ederek erken aşamada test ediyoruz. Ve finalde doğru olduğunu kanıtladığımız yapıyı tasarlama aşamasına geçiyoruz.

Doğru olduğunu kanıtladığımız bu akışı, alanında uzman tasarımcılarla birlikte görselleştiriyor, zarif arayüzlere dönüştürüyoruz. Trendleri ve yenilikleri göz önünde bulundurarak tasarladığımız bu arayüzlerle akışı daha anlaşılır hale getirip kullanıcı arayüz etkileşimini güçlendiriyoruz.

Yazılım ve optimizasyon ile devam ediyoruz.

Fikirlerimiz stratejiye, stratejisini oluşturduğumuz projemiz tasarıma aktarıldıktan sonra yayına girmeden önce veya prototip aşamasında UX optimizasyon yöntemleriyle erken aşamada tasarım kararlarını doğruluyoruz. Arayüzün kullanıcı deneyimini ölçümlemek için kullanılan yöntemlerin başında %82 ile kullanılabilirlik testi geliyor.

Web tabanlı frontend ve backend yazılım talepleri TazeBT tarafından; satışların arttırılması, site trafiği için dönüşüm optimizasyonları ve A/B testler ise Growth Hacking Studio tarafından gerçekleştiriliyor.

Kimler Ürününü Daha İyi Hale Getirdi?

Siz de Ürününüzü Daha İyi Hale Getirmek İster Misiniz?
Evet, İsterim!

Userspots ile Benzer Projeler Yapmak İster Misiniz?

Projelerinizi geliştirmek ve hedeflerinize ulaşmanız konusunda size yardımcı ol
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.

Tüm Sorularınıza Cevap Oluyoruz

Eğer neye ihtiyacınız olduğunu veya probleminizi biliyorsanız, size hangi servislerimizle yardımcı olabileceğimizi aşağıda görebilirsiniz. Eğer ihtiyacınızdan tam olarak emin değilseniz de lütfen bir e-mail atın, gelip ihtiyacınızı beraber tanımlayalım.

"Mevcut ürünümü daha iyi hale getirmek istiyorum"

Bazı müşterilerinizden olumsuz dönüşler alıyorsunuz, müşterilerinizin memnuniyetsizliklerini görüyorsunuz. Ürününüz ile ilgili bir şeylerin ters gidebileceğine dair şüpheleriniz var. Rakiplerinizin önüne geçmek için ürününüzü nasıl daha iyi hale getirebiliriz hemen bakalım.
#
User Research
#
Experience Design
#
Coding
Müşterilerinizin neden sizin markanız yerine rakipleri tercih ettiğini, ne gibi ihtiyaçları olduğunu, ihtiyaçlarının doğru çözümlerinin neler olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.

"Müşterimi anlamak istiyorum."

Müşterilerinizin ne gibi ihtiyaçları olduğunu, öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.
#
User Research
#
Experience Design
#
Coding
Müşterilerinizin neden sizin markanız yerine rakipleri tercih ettiğini, ne gibi ihtiyaçları olduğunu, ihtiyaçlarının doğru çözümlerinin neler olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.

"Yepyeni bir ürün yapmak istiyorum."

Yepyeni bir deneyim mi tasarlamak istiyorsunuz? Ürünün sahip olması gereken özellikleri öğrenmek, müşterilerinizin ihtiyacı ile ürününüzü buluşturmak, doğru stratejiler geliştirmek için yol haritanız nasıl olmalı hemen yardımcı olalım.

"Bir inovasyon üretmek istiyorum."

Yepyeni bir inovasyon ile pazar içerisinde yeni bir konuma geçmek, rakiplerinizin bir adım ötesine sıçramak ister misiniz? Hemen IoX Digital ve inovasyonlarına göz atın.