Ağaç Testi

fill

Ağaç Testi, bir sistemde yer alan bilgi ve başlıkların bulunabilirliğini ölçmek için kullanılan bir test yöntemidir. Bulunabilirliği; görsel tasarım ve ek yönlendirmelerden bağımsız ölçebilmek için testler, sistemin kendisinde değil, basitleştirilmiş bir ağaç üzerinde gerçekleştirilir. Kullanıcılarınız aradığı bilgiyi doğru yerde bulsun.

NEDEN İHTİYAÇ DUYARSIN?
Mevcut site haritasının, kullanıcıları aradıkları içeriklere ulaştırmakta yeterli olup olmadığından emin olmayabilirsiniz. Bu servis ile mevcut bilgi bulunabilirliğini ölçümleyebilir ve daha iyi bir bilgi mimarisine sahip olabilirsiniz.

Nedir?

Bir sistemde yer alan bilgi ve başlıkların kullanıcılar tarafından bulunabilirliğini ölçmek için uygulanan bir test yöntemidir. Tasarımsal öğeler kullanılmadan kategoriler ve alt kategoriler katılımcılara sunulur.

Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Mevcut veya yeni oluşturulan bir bilgi mimarisinde, kullanıcıların bilgiye ulaşma yollarını ve bunun ne kadar doğru olduğunun anlaşılmasını sağlar.

Mevcut site haritası veya ürün ağacındaki bulunabilirliğin ölçümlenmesi istendiğinde,
Yeni oluşturulan site haritasının veya ürün ağacının performansının ölçümlenmesi istendiğinde,

kullanılır.

Nasıl Yapılıyor?

  1. Kategori ağacındaki ürünler, aksiyonlar listelenir.
  2. Bu ürün ya da aksiyonlar içerisinden test edilmesi gerekenler belirlenir.
  3. Ürünler/aksiyonlar online bir platforma yüklenir.
  4. Kullanıcılara online link iletilir ve verilen görevler doğrultusunda ürünleri ya da aksiyonları nerede arayacağı sorulur.
  5. Sonuçlar başarı, direkt olarak yönlenme, hız ve izlenen yollar çerçevesinde analiz edilir.
  6. Bulgular rapor veya sunum şeklinde iletilir.
astronot

İpucu

Bilgi mimarisini iyileştirme yönünde yapılan çalışmalardandır. Tersine Kart Gruplama olarak da bilinir.

İpucu

This is some text inside of a div block.

Ağaç Testi

7
#
Kart Gruplama
Kart Gruplama, hedef kitlenizdeki katılımcıların sınıflandırılmak istenen içerik etiketlerini kendilerine göre anlamlı olan kriterlere göre gruplandırdığı bir araştırma yöntemidir. Bu yöntem, hedef kitlenin etki alanı bilgisinin nasıl yapılandırdığını ortaya çıkarır ve kullanıcıların beklentilerini karşılayan bir bilgi mimarisi oluşturmaya zemin sağlar.
Keşfedin!
19
#
Wireframe
Wireframe, ürünün düşük kaliteli ve basitleştirilmiş bir taslağıdır. Wireframe, tüm proje düzeninin yapısını oluşturarak daha sonra ayrı parçalar oluşturmayı kolaylaştırır. Bu servis ile tasarım sürecinde zamandan kazanın.
Keşfedin!

Bu Servisi Alan Şirketler

Userspots'tan bu servisi almak ister misiniz?
İletişime Geç