Göz İzleme Testi

fill

Göz izleme Testi, göz izleme cihazı kullanılarak, kullanıcının üründe nereye, ne kadar süre baktığını, anlık ve geçmiş dikkatini nereye yoğunlaştırdığına bakılan bir araştırma tekniğidir. Arayüzlere kullanıcılarınızın gözünden bakın.

NEDEN İHTİYAÇ DUYARSIN?
Kullanıcılarınızın arayüzlerde nereye baktığı, nereyi gördüğü veya göremediğini tasarım sürecine dahil etmek istiyor olabilirsiniz. Bu servis ile arayüzlere kullanıcıların gözünden bakabilirsiniz.

Nedir?

Göz izleme cihazı kullanılarak, kullanıcının üründe nereye, ne kadar süre baktığına, anlık ve geçmiş dikkatini nereye yoğunlaştırdığına bakılır.

Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Hedef kitlenin göz hareketleri verisinden çıkartılan sıcaklık haritaları ile kullanıcıların arayüzde nerelere odaklandığı, nereleri görmediği tespit edilir, sitede kullanıcının alması beklenen aksiyonların nasıl konumlandırılması gerektiği tespit edilir.

Yeni tasarlanan arayüzde kullanıcıların beklenen davranışları sergileyip sergilemediğini anlaşılması gerektiğinde,
Mevcut arayüzün analizi sırasında göz izleme verilerine ihtiyaç duyulduğunda,
Kullanıcının arayüz etkileşiminde gözden kaçan noktaların olup olmadığının anlaşılması gerektiğinde,

kullanılır.

Nasıl Yapılıyor?

  1. Arayüz incelemesi yapılır ve görevler belirlenir.
  2. Senaryo hazırlanır.
  3. Kullanıcı ile birlikte görev bazlı senaryolarla ürünü test ederken göz izleme cihazı ile verileri kaydedilir ve bulgular analiz edilir.
  4. Bulgular sunum ya da rapor olarak sunulur.
astronot

İpucu

Görsel tasarımın, kullanıcı görevleri veya kullanıcı hedefleri üzerinde "nasıl bir etkisi var" sorusunu göz izleme ile cevaplamak çok kolaydır.

İpucu

This is some text inside of a div block.

Göz İzleme Testi

12
#
Kullanılabilirlik Testi
Kullanılabilirlik testi, ürünlerde bulunan kullanılabilirlik hatalarını bulmak ve düzeltmek için son kullanıcılar ile yapılan bir test yöntemidir. Ürününüzün kullanıcı deneyimini iyileştirin.
Keşfedin!

Bu Servisi Alan Şirketler

Userspots'tan bu servisi almak ister misiniz?
İletişime Geç