Kullanılabilirlik Testi

fill

Kullanılabilirlik testi, ürünlerde bulunan kullanılabilirlik hatalarını bulmak ve düzeltmek için son kullanıcılar ile yapılan bir test yöntemidir. Ürününüzün kullanıcı deneyimini iyileştirin.

NEDEN İHTİYAÇ DUYARSIN?
Mevcut ürününüzün hedef kitlesindeki kullanıcılara yaşattığı olumlu ve olumsuz deneyimleri, kullanılabilirlik sorunlarını bilmiyor olabilirsiniz. Bu servis ile onları daha mutlu müşteriye dönüştürebilirsiniz.

Nedir?

Ürünlerde bulunan kullanılabilirlik hatalarını bulmak ve düzeltmek için son kullanıcılar ile yapılan bir test yöntemidir.
It Depends #4 I Kullanılabilirlik Nedir ve Nasıl Ölçülür?

Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Arayüzün kullanıcı ile olan etkileşimini gözlemlememizi ve kullanıcıların ürünü daha sık kullanmalarını engelleyecek problemlerin keşfedilmesini sağlar.

Ürün performansında bazı problemler gözlemlendiğinde,
Kullanıcı gözüyle sitedeki süreçlere bakılmak istendiğinde,
Yeni bir fonksiyon hayata geçmeden önce kullanıcılar ile test edilmesi gerektiğinde,

kullanılır.

Nasıl Yapılıyor?

  1. Site incelenir. Kullanıcı segmentlerine göre katılımcı belirlenir.
  2. Temel fonksiyonlar ve akışlar hazırlanır.
  3. Çıkarılan akışlara ve fonksiyonlara göre senaryo hazırlanır.
  4. Katılımcılarla test gerçekleştirilir.
  5. Test videoları izlenir ve analiz edilir.
  6. Projenin formatına göre rapor, harita veya sunu olarak sunulur.
astronot

İpucu

Kullanılabilirlik testlerini tasarım sürecine dahil ederek hazırladığınız arayüzün kullanıcılar tarafından planladığınız şekilde algılanıp algılanmadığını ölçebilir, var olan hataları bulabilir ve kullanıcı beklentilerini keşfedebilirsiniz. Kullanılabilirlik testi yapılması için ürünün hazır hale gelmesi beklenilmemelidir. Ürünün canlıya çıkmasına gerek yoktur, erişilebilir olması yeterlidir.

İpucu

This is some text inside of a div block.

Kullanılabilirlik Testi

19
#
Wireframe
Wireframe, ürünün düşük kaliteli ve basitleştirilmiş bir taslağıdır. Wireframe, tüm proje düzeninin yapısını oluşturarak daha sonra ayrı parçalar oluşturmayı kolaylaştırır. Bu servis ile tasarım sürecinde zamandan kazanın.
Keşfedin!
21
#
UI Tasarım
UI Tasarım kullanıcının hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırıp hızlandıracak şekilde ve hoşa gidecek bir ambiyans yaratma motivasyonuyla tasarlanmasıdır.
Keşfedin!
18
#
Uzman Analizi
Uzman Analizi, bir arayüzün, bir araştırmacı tarafından önceden belirlenmiş kullanılabilirlik kuralları setlerine göre test edilip; eksikliklerinin, hatalarının ve iyi yönlerinin ortaya çıkartılmalarını sağlayan araştırma tekniğidir.
Keşfedin!
4
#
Benchmark
Diğer ürünlerin zayıf ve güçlü yönlerini inceleyerek sektördeki durumun izlemesini yapmak, ürünün mutlaka yanıt vermesi gereken ve zayıf kaldığı alanları öğrenmek, yeni üründe yer alması gereken fonksiyonları belirlemek üzere yapılan incelemelerdir. Dünyanızı genişletin, rakiplerinizin önüne geçin.
Keşfedin!

Bu Servisi Alan Şirketler

Userspots'tan bu servisi almak ister misiniz?
İletişime Geç