Netnografi

fill

Netnografi, online platformlar üzerinde yapılan etnografik araştırmalardır. Netnografi ile hedef kitlenizin kim olduğu, hikayeleri, ürün veya servisle deneyimleri topluca konuşmuş oldukları platformlardan toplanabilir. Müşterilerinizin dijital dünyalarına hakim olun.

NEDEN İHTİYAÇ DUYARSIN?
Kullanıcılarınızın ürününüz veya servisinizle alakalı dijital dünyada oluşturduğu toplulukların yapısını, kültürünü ve düşüncelerini bilmiyor olabilirsiniz. Bu servis ile onların dijital dünyalarına dahil olun.

Nedir?

Online platformlar üzerinde yapılan etnografik araştırmalardır. Hedef kitlenizin kim olduğu, hikayeleri, ürün veya servisle ilgili deneyimleri topluca konuştukları platformlardan elde edilir.
It Depends #10 | Netnografi

Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Kullanıcıların ürün veya servisle alakalı tutumlarına hızlı ve düşük maliyetle ulaşarak fikir edinmek ve deneyimi geliştirmek için bir rota oluşturmak için faydalıdır.

Kullanıcıların internet ortamında kolayca bulunabileceği gruplar ve forumlar olduğunda,
Etnografik araştırma desteklenmek istendiğinde,
Etnografik araştırma için yeterli zaman olmadığında,

kullanılır.

Nasıl Yapılıyor?

  1. Firma ya da belirli bir işlem akışı ile ilgili yorumları toplamak adına online platformlar üzerinde kullanıcılarla iletişime geçmeden yapılan yorumlar ve fikir paylaşımları incelenir.
  2. Araştırma analiz edilir.
  3. Sunum formatında sunulur.
astronot

İpucu

İnsanlar en çok ortak kaygıları veya düşünceleri olan diğer insanlarla birlikte paylaşım yaparlar. En gerçekçi düşüncelere de daha önce paylaşım yaptıkları platformlardan erişilir. Hızlı sürede kantitatif veri toplama yöntemidir.

İpucu

This is some text inside of a div block.

Netnografi

10
#
Bağlamsal Görüşme
Bağşamsal Görüşme, son kullanıcının kendi ortamında gerçekleştirilen bir konu çerçevesinde kullanıcı davranışları ve tutumları hakkında veri toplamak amacıyla yapılan görüşmelerdir. Bu servisimiz ile müşterinizin hayatına dahil olun.
Keşfedin!
20
#
Mental Model Diyagramı
Yol haritanızı belirleyin.
Keşfedin!
13
#
Müşteri Yolculuğu Haritaları
Müşteri yolculuğu haritaları; müşterilerin bir ürünü veya servisi kullanırken geçtiği aşamaları adım adım anlatan, parça parça toplanmış hikayeleri, eldeki yüklü veriler ile birleştirerek anlamlı bir şekilde sunulan planlı yolculuklardır. Müşterinizin yolculuğunu tasarlayın.
Keşfedin!
4
#
Benchmark
Diğer ürünlerin zayıf ve güçlü yönlerini inceleyerek sektördeki durumun izlemesini yapmak, ürünün mutlaka yanıt vermesi gereken ve zayıf kaldığı alanları öğrenmek, yeni üründe yer alması gereken fonksiyonları belirlemek üzere yapılan incelemelerdir. Dünyanızı genişletin, rakiplerinizin önüne geçin.
Keşfedin!
11
#
Derinlemesine Görüşme
Derinlemesine Görüşme, projenin odak konusuyla ilgili (örneğin, kullanım, davranışlar ve alışkanlıklar) birebir ve yüz yüze oturumlarda bu konu hakkında tutum ve davranış toplama amacıyla kullanıcıya sorular sorulan bir araştırma tekniğidir. Bu servisimiz ile müşterilerinizin hikayelerini dinleyin.
Keşfedin!

Bu Servisi Alan Şirketler

Userspots'tan bu servisi almak ister misiniz?
İletişime Geç