Persona

fill

Persona, ürünün hedef kullanıcısının kurgusal, ancak gerçekçi bir açıklamasıdır. Persona, gerçek bir canlı insan yerine bir arketiptir, ancak personalar gerçek insanların özellikleri ile tanımlanmalıdır. Müşterilerinizi daha iyi tanıyın.

NEDEN İHTİYAÇ DUYARSIN?
Hedef kitlenizdeki davranışları ve motivasyonları akılda kalıcı bir şekilde tasarım sürecinin tamamına dahil edemiyor olabilirsiniz. Bu servis ile müşteri davranışları tasarım süreci boyunca yanınızda olur.

Nedir?

Persona, ürünün hedef kullanıcısının kurgusal, ancak gerçekçi bir açıklamasıdır. Persona, gerçek bir canlı insan yerine bir arketiptir, ancak personalar gerçek insanların özellikleri ile tanımlanmalıdır.
It Depends #1 | Persona

Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Kullanıcıları ve ihtiyaçlarını empati yaparak daha iyi anlamak ve daha iyi çözümler geliştirme konusunda faydalıdır. Tasarım süreci içerisinde kullanıcı odağını kaybetmemeyi ve araştırma çıktılarının görselleştirilerek daha akılda kalıcı olmasını sağlar.

Kullanıcı davranışlarını daha iyi anlatabilmek için görselleştirmek gerektiğinde,
Tasarım sürecinde aynı noktada olması gereken çok fazla paydaş varken,
Tasarım sürecinde her adımda “Bu persona’nın bu fonksiyona ihtiyacı var mı?” sorgusu gerektiğinde,

kullanılır.

Nasıl Yapılıyor?

  1. Hedef kitleyi daha iyi anlamak üzere araştırmalar yapılır.
  2. Araştırma sonucu bulgular analiz edilir.
  3. Analiz sonrası 3-7 adet persona çıkarılır.
  4. Persona kartları hazırlanır.
astronot

İpucu

Persona oluşturmak amaç değil diğer yöntemleri daha doğru uygulamak için araç olmalıdır.

İpucu

This is some text inside of a div block.

Persona

11
#
Derinlemesine Görüşme
Derinlemesine Görüşme, projenin odak konusuyla ilgili (örneğin, kullanım, davranışlar ve alışkanlıklar) birebir ve yüz yüze oturumlarda bu konu hakkında tutum ve davranış toplama amacıyla kullanıcıya sorular sorulan bir araştırma tekniğidir. Bu servisimiz ile müşterilerinizin hikayelerini dinleyin.
Keşfedin!
10
#
Bağlamsal Görüşme
Bağşamsal Görüşme, son kullanıcının kendi ortamında gerçekleştirilen bir konu çerçevesinde kullanıcı davranışları ve tutumları hakkında veri toplamak amacıyla yapılan görüşmelerdir. Bu servisimiz ile müşterinizin hayatına dahil olun.
Keşfedin!
4
#
Benchmark
Diğer ürünlerin zayıf ve güçlü yönlerini inceleyerek sektördeki durumun izlemesini yapmak, ürünün mutlaka yanıt vermesi gereken ve zayıf kaldığı alanları öğrenmek, yeni üründe yer alması gereken fonksiyonları belirlemek üzere yapılan incelemelerdir. Dünyanızı genişletin, rakiplerinizin önüne geçin.
Keşfedin!
13
#
Müşteri Yolculuğu Haritaları
Müşteri yolculuğu haritaları; müşterilerin bir ürünü veya servisi kullanırken geçtiği aşamaları adım adım anlatan, parça parça toplanmış hikayeleri, eldeki yüklü veriler ile birleştirerek anlamlı bir şekilde sunulan planlı yolculuklardır. Müşterinizin yolculuğunu tasarlayın.
Keşfedin!

Bu Servisi Alan Şirketler

Userspots'tan bu servisi almak ister misiniz?
İletişime Geç