Uzman Analizi

fill

Uzman Analizi, bir arayüzün, bir araştırmacı tarafından önceden belirlenmiş kullanılabilirlik kuralları setlerine göre test edilip; eksikliklerinin, hatalarının ve iyi yönlerinin ortaya çıkartılmalarını sağlayan araştırma tekniğidir.

NEDEN İHTİYAÇ DUYARSIN?
Kullanıcıların yaşadıkları problemleri ölçmek için kullanıcıya ulaşmakla alakalı sıkıntılarınız olabilir. Tasarım çıktılarının temel prensiplere uygunluğu konusunda endişeleriniz olabilir. Bu servis ile arayüzünüze uzman gözüyle bakabilirsiniz.

Nedir?

Bir arayüzün, bir araştırmacı tarafından önceden belirlenmiş kullanılabilirlik kuralları setlerine göre test edilip; eksikliklerinin, hatalarının ve iyi yönlerinin ortaya çıkarılmasını sağlayan araştırma tekniğidir.
It Depends #20 | Uzman Analizi

Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Tasarımların sektör içerisinde birçok farklı projede yer almış, kullanıcı deneyimi ve tasarım trendlerini yaratan, kullanıcıların ihtiyaçları konusunda uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi ve öneriler geliştirilmesi kapsar. Tasarım geliştirme sürecine en hızlı şekilde başlamayı ve tasarımı kapsamlı araştırmalara uygun hale getirmeyi sağlar.

Kullanıcıya ulaşmak konusunda problemler olduğunda,
Zaman kısıtını bulunduğunda,
Bir uzman onayının tasarım sürecini kısalttığı noktalarda,

kullanılır.

Nasıl Yapılıyor?

  1. Arayüz incelemesi yapılır.
  2. Arayüz uzman analizi kriterlerine göre değerlendirilir.
  3. Bulgular analiz edilir.
  4. Rapor veya sunum olarak sunulur.
astronot

İpucu

Kural seti proje bazlı tasarımcılar tarafından oluşturulabileceği gibi Jacob Nielsen'ın 10 Heuristic Kuralları ya da Ben Shneiderman'ın Arayüz Tasarımı için 8 Altın Kural'ı da kılavuz olarak kullanılabilir.

İpucu

This is some text inside of a div block.

Uzman Analizi

4
#
Benchmark
Diğer ürünlerin zayıf ve güçlü yönlerini inceleyerek sektördeki durumun izlemesini yapmak, ürünün mutlaka yanıt vermesi gereken ve zayıf kaldığı alanları öğrenmek, yeni üründe yer alması gereken fonksiyonları belirlemek üzere yapılan incelemelerdir. Dünyanızı genişletin, rakiplerinizin önüne geçin.
Keşfedin!
12
#
Kullanılabilirlik Testi
Kullanılabilirlik testi, ürünlerde bulunan kullanılabilirlik hatalarını bulmak ve düzeltmek için son kullanıcılar ile yapılan bir test yöntemidir. Ürününüzün kullanıcı deneyimini iyileştirin.
Keşfedin!

Bu Servisi Alan Şirketler

Userspots'tan bu servisi almak ister misiniz?
İletişime Geç